Atrakcie

Turistika

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi, turisticky značenými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a sú zložené z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok. V časti Nové Diery sa nachádzajú 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre a skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Zimné športy a turistika

Stredisko vrátna

Stredisko Terchová – Vrátna je vhodné pre začiatočníkov, ale i pre pokročilých. Jeho súčasťou sú 3 lokality: Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. V stredisku sa nachádzajú dve lanovky a 12 vlekov. Náročnosť zjazdoviek je vhodná pre zdatných lyžiarov, ale aj pre začiatočníkov.

Zimné športy a turistika

Kabínková lanovka Vrátna - Chleb

Lanovka vám umožní navštíviť prírodu v zime aj lete. Je vyhľadávanou turistickou atrakciou a slúži na prepravu peších turistov, lyžiarov aj snowboardistov. Po 10 minútach jazdy prekonáte výškový rozdiel 750m a na vrchole sa môžete kochať pohľadom na nádherné hory z terasy reštaurácie Panoráma. Lanovka je v prevádzke celoročne.

Kultúra a história

Expozície Juraj Jánošík a Terchová

Expozície Juraj Jánošík a Terchová nájdete v budove Obecného úradu v Terchovej na 1. poschodí. Centrom expozície je Juraj Jánošík, ktorý je významnou osobnosťou a legendou. Vstupná časť je ladená v štýle tradičnej terchovskej izby, ktorá disponuje tradičným nábytkom, doplnkami a nástrojmi, ktoré v tom čase uľahčovali každodenný život. Medzi exponátmi nechýbajú ani také predmety ako dereš, korbáč, putá, široký opasok či valaška.

Kultúra a história

Symbolický dom Juraja Jánošíka

Symbolický dom Juraja Jánošíka sa nachádza v jeho rodnej osade u Jánošov. V tradičnej izbe sa nachádza expozícia o histórii Jánošíka a jeho rodine. Pri prehliadke si môžete vyraziť vlastnú pamätnú mincu. Autom môžete prísť priamo k osade u Jánošov. K miestu, kde kedysi stál rodný dom Juraja Jánošíka, je to z centra obce asi osem kilometrov

Turistika

Rozhľadňa Terchovské srdce

Rozhľadňa Terchovské srdce je postavená na mieste, kde skutočne stála rekvizita šibenice počas nakrúcania filmu o Jánošíkovi v roku 1935. Je vysoká 30m a z najvyššieho bodu môžete pozorovať okolie, centrum obce Terchová, dolinu Obšivánka alebo Tiesňavy, Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec. Prídete sem priamo z námestia, po lesnej ceste a náučnom chodníku.

Zábava

Dino Adventure park

Dino Adventure park sa nachádza v borovicovom háji v centre Terchovej. Jedinečný park na Slovensku láka deti do sveta dinosaurov. Na potulkách lesom stretnete Triceratopsa, Tyranosaura a Bactrosaura v životnej veľkosti. A to nie je všetko. Medzi stromami Vám adrenalín poskytne lanová dráha pre deti a lanová dráha pre dospelých, ktorá je vhodná aj pre staršie deti. Lanový park je otvorený v období od mája do októbra a je miestom, kde sa nudiť určite nebudete 😊

Zábava

Terchovský vláčik

Terchovský vláčik poteší nielen detskú dušu. Jazdí po Terchovej, Vrátnej a okolí, môžete pozorovať pekné výhľady na Rozsutec, Veľký Kriváň, Chleb, Tiesňavy , uvidíte sochu Jánošíka, zurčiaci potok .....

Zábava

Cyklotrasa: Terchová - Vodne Dielo Žilina

Cyklotrasa: Terchová - VD Žilina cez Varín, prechádza katastrálnym územím obcí Belá, Lysica, Stráža, Krasňany, Varín. Celková dĺžka trasy je 15 km.